У ВОЖЊИ аутомобилом током летњих врућина многим возачима је позната дилема: отворити прозоре или укључити клима-уређај?
Одговор, барем према једном инжењерском истраживању, могао би се свести на брзину од 72 км/х.
Шта каже истраживање?
Према студији Друштва аутомобилских инжењера (САЕ), испод брзине од 72 км/х ефикасније је возити са отвореним прозорима како би се расхладио унутрашњи простор возила. Међутим, ситуација се мења када се вози брже од тога. Изнад 72 км/х повећани аеродинамички отпор који стварају отворени прозори почиње значајно да повећава потрошњу горива, па предност преузима клима-уређај, како пише Вечерњи лист.
Другим речима, на вишим брзинама укључена клима може бити енергетски ефикасније решење од вожње са отвореним прозорима. Ипак, ово истраживање има своја ограничења, јер у обзир нису узете бројне варијабле као што су:
- Број отворених прозора,
- Разлике у аеродинамици појединих модела возила,
- Трајање коришћења клима-уређаја,
- Могућност коришћења само вентилације без активног хлађења.
Потрошња горива и економичност
Стручњаци упозоравају и на тачне проценте када је у питању економичност потрошње. Укључивање клима-уређаја може повећати потрошњу горива и до 10%, док отворени прозори при већим брзинама могу повећати потрошњу и до 20%.
Квалитет ваздуха у градској вожњи
Осим економичности, важан фактор у градској вожњи постаје и квалитет ваздуха.
У условима гужви и загађења, стручњаци често саветују избегавање отварања прозора како би се смањио унос издувних гасова у кабину возила. У таквим ситуацијама се као компромисно решење препоручује коришћење клима-уређаја у начину рециркулације ваздуха.
При овом начину рада се не увлачи ваздух споља, него се хлади већ постојећи ваздух у унутрашњости возила. Иако не постоји универзално правило које важи за све услове вожње, граница од 72 км/х показује се као практична смерница у процени када отворени прозори престају да буду економичнији избор од климатизације.
Izvor: novosti.rs/kamatica

