Nagli ulazak u vodu i konzumiranje alkohola na visokim temperaturama mogu biti opasni po život, upozorava dr Radmila Šehić.
Doktorka Šehić apeluje na posetioce bazena, a naročito Ade Ciganlije gde je sezona počela, da se pridržavaju osnovnih mera opreza, posebno da se čuvaju mala deca.
– Kupanje na Adi je veoma popularno, čak i poželjno u vrelim letnjim danima. Prisustvo spasilaca i lekarske dežurne ekipe uliva sigurnost. U blizini je šuma i mogućnost zaklona. Ko god da je u pitanju, bilo kog uzrasta ili zdravstvenog stanja, posle sunčanja i izlaganja tela pregrejanosti, ulazak u vodu mora da bude postepen – ističe za Kurir dr Šehić i dodaje:
– Prvo blago rashlađivanje u senci i postupan ulazak u vodu kvašenjem ekstremiteta i malim zadržavanjem u plićaku.
Prema njenim rečima, tokom letnjih dana na kupalištu ne treba jesti tešku hranu.

– Ne jesti težu hranu sa roštilja ili unositi kremaste kolače jer povećavaju temperaturu tela, ali i odlaskom dela krvi u želudac za proces varenja, čini osobu omamljenom i ne može da proceni postupnost postupaka. Boravak na obali jezera podrazumeva i uživanje, ali bez alkohola. Alkohol podiže nivo lažnog samopouzdanja, takođe omamljuje osobu i nije preporučljiv kao napitak – naglašava sagovornica.
Na pitanje koji su saveti za decu i starije na kupalištima, odgovara:
– Starijim osobama i deci se preporučuje boravak u hladu, a pri ulasku u vodu da budu u društvu druge osobe. Ukoliko se ispoštuju ovi kratki saveti, boravak na Adi će da bude i prijatan i opuštajuć.
Izvor: Informer.rs

